DUYURULAR
 
Güncel Haberler
 
  ECHOES OF THE STREET / Attila DURAK / 18 MAYIS-31 TEMMU

Echoes of the Street

Büyük kentlerin enerjisi, insan profilleri, yaşam biçimleri ve çeşitlilikle tanımlanır. New York’un sokak sanatçıları da bu kentin canlılığını, özgünlüğünü ve değişken karakterini biçimlendiriyor. Bu sanatçıların yaratıcılıklarını ve işlenmemiş yeteneklerini çekici biçimlerde ve kendiliğinden ifade edişleri her New York’lunun günlük yaşamında iz bırakıyor. Herkes, her an, kentin en beklenmedik bir köşesinde, “gönüllü işçiler” de diyebileceğimiz sokak sanatçıları tarafından alışılagelmişten çok farklı bir ansal yolculuğa çıkartılabilir. Bu sanatçılar bizleri bir an için bile olsa günlük mücadelelerimizden, sıradan deneyimlerimizden ve kendi kişisel gerçekliğimizden uzaklaştırırlar. Değişik ifade ortamları ve çarpıcı yetenekleriyle sokak sanatçıları, New York’ta yaşayan herkese kentin maddi ve manevi enerjisini –ruhunu- iletmektedirler.

Fotoğrafım, bir anlamda kendimi yeniden keşfettiğim ve aynı zamanda ifade ettiğim bir yolculuk benim için. İçinde yaşadığım dünyayı, çevremi saran insanları ve imgeleri araştırdığım, araştırırken deşifre ettiğim bir süreç. Bu açıdan fotoğraf benim için evrensel bir insanlık durumuna ışık tutan benzersiz anları yakalayabilmenin bir yolu.

Yarattığım imajlar, gündelik yaşamın içerisinde gördüğüm imgelerin hamurdan yapılmış duygusal birer yansımaları. Hayal gücümün hamuruna yepyeni bir sevinç, güç, özgürlük, öfke, güzellik, sürpriz, mutluluk katıyor ve katılaştırıyorum ki yeniden tadını çıkarabileyim.

Fotoğraflarımın yaratımı aşamasında zaman zaman farklı teknikler kullanıyorum: Renkli, siyah & beyaz, kızıl-ötesi, SX-70, Polaroid ve dijital manipülasyonlar, modifikasyonlar, vb. Zira bazen ustaca yaratılan bir kurgu, gerçeğin kendisinden daha gerçek olabiliyor. Ben, konunun hakiki gerçekliğinden ziyade şiirsel gerçekliğinin peşindeyim.

Portre, manzara, belgesel ya da natürmort, üzerinde çalıştığım konu ne olursa olsun, yaşamın zenginliği ortaya çıkardığım ve o anı kutladığım zaman işim başarıya ulaşıyor. Çalışmalarımı gördüklerinde insanların o paylaşılmış duygu ve deneyim anını hissetmelerini istiyorum.

Attila Durak


 
  Bu yazıdan çıktı ver
Sayfanın başına git
Geri Dön
  design: ramos bilişim